Európska únia nedávno zverejnila aktualizovaný zoznam leteckých spoločností, ktorým je zakázané vykonávať lety v európskom vzdušnom priestore z dôvodu bezpečnostných rizík. Najvýraznejšou zmenou v aktualizácii je zaradenie spoločnosti Air Tanzania do zoznamu na základe bezpečnostných nedostatkov identifikovaných Agentúrou Európskej únie pre bezpečnosť letectva (EASA). Naopak, predchádzajúce obmedzenia uvalené na Pakistan International Airlines boli zrušené po preukázaní výrazného zlepšenia bezpečnostných štandardov.
V súčasnosti platí zákaz vstupu do vzdušného priestoru EÚ pre celkovo 129 leteckých spoločností. Z tohto počtu je 100 leteckých dopravcov certifikovaných v 15 rôznych krajinách, kde národné letecké úrady nepreukázali dostatočnú úroveň bezpečnostného dohľadu. Ďalších 22 leteckých spoločností pochádza z Ruska a 7 individuálnych leteckých dopravcov z iných krajín bolo do zoznamu zaradených na základe závažných bezpečnostných nedostatkov.
Letecká doprava patrí vďaka prísnym bezpečnostným politikám EÚ medzi najbezpečnejšie spôsoby cestovania. Tieto politiky zaručujú najvyššiu úroveň bezpečnosti cestujúcich a podporujú nákladovo efektívne pravidlá, ktoré uľahčujú voľný pohyb výrobkov, služieb a osôb. Na systém bezpečnosti letectva EÚ dohliada Európska komisia, Agentúra Európskej únie pre bezpečnosť letectva a národné letecké úrady. Pravidlá systému platia vo všetkých krajinách EÚ a vzťahujú sa na všetky kľúčové oblasti letectva vrátane letovej spôsobilosti, posádky lietadiel, letísk, letovej prevádzky a poskytovania leteckých navigačných služieb.
Zavedením jednotného trhu leteckej dopravy sa výrazne zvýšila letecká prevádzka a počet leteckých spoločností pôsobiacich v Európe. S cieľom udržať krok si EÚ stanovila za prioritu prácu na účinných normách bezpečnosti letectva. Zoznam zakázaných leteckých spoločností EÚ zakazuje alebo znemožňuje nebezpečným leteckým dopravcom z tretích krajín, ktorí nespĺňajú medzinárodné bezpečnostné normy, prevádzkovať lety v európskom vzdušnom priestore, a obsahuje informácie pre cestujúcich týkajúce sa takýchto dopravcov.
Môže sa vám tiež páčiť
Prístup EÚ k riadeniu bezpečnosti v letectve vychádza z nahlasovania udalostí, pričom sa sledujú, analyzujú a dodatočne monitorujú udalosti súvisiace s bezpečnosťou v civilnom letectve. Účelom spoločných pravidiel vyšetrovania nehôd je aj zabrániť opätovnému výskytu nebezpečných incidentov.
Zaistiť bezpečnosť letectva je v záujme celého sveta, preto je nevyhnutná medzinárodná spolupráca. EÚ úzko spolupracuje s Medzinárodnou organizáciou civilného letectva, poskytuje technickú pomoc tretím krajinám a spolupracuje s nimi a rokuje o dvojstranných dohodách o bezpečnosti letectva s kľúčovými medzinárodnými partnermi, aby prispela k bezpečnému vzdušnému priestoru na celom svete.
Kompletný zoznam zakázaných leteckých spoločností (PDF)